Přeskočit na obsah

K živým betlémům

    Protože už za 9 měsíců budou vánoce, je potřeba přemýšlet i o živých Betlémech. Proto pro vás budeme nyní zveřejňovat texty k živým Betlémům, co jsme je vyzobali ze stránek divadelnihry.sweb.cz, které najdete ve webarchivu: https://web.archive.org/web/20160908010112/http://divadelnihry.sweb.cz:80/

    Ke krásám Vánoc patří i krásně zorganizovaný Živý Betlém někde u kostela nebo na náměstí našich městeček a měst nebo na návsi naší vesničky. Hezky o tom mluví pan farář z Pardubic P. Antonín Forbelský:“ Zažil jsem již několik živých betlémů a vždy to pro mne bylo bezprostřední setkání s něčím konkrétním, troufám si říci – s Kristem.  V televizi nebo v kině není tak konkrétní kontakt jako v divadle. A zde vidím ten veliký rozdíl od filmu. A protože betlémská scéna je stále živá, tak jako naši předkové , chceme i my znovu prožívat tento veliký zázrak, který vypadá tak nenápadně, a přesto si jej připomínáme již 2000 let.
    Zvláště o Vánocích si vždy zvonu připomínáme velkou ochotu dávat druhým různé dárky. osobně jsem prožil, že i připravení živého betléma  „věřícími“ pro „nevěřící“ může být tou nejlepší cestou evangelizace našeho okolí. Možná někdo řekne, že je to málo, ale zažil jsem, že i malý krůček je cesta vpřed.
    Jako hlavní cíl při organizaci jsem neviděl finanční podporu Hospice, ale především to, že se lidé sešli, prožili pohodu, potkali se navzájem, děti měli kam jít, když doma připravovali dospělí stromeček. K pohodě jistě patří něco na zub, způsob přijetí i toho nejposlednějšího kolemjdoucího.
    Ať už je forma jakákoli, všem přeji, aby tak, jako mně, bylo připravování vlastního ŽB tím největším dárkem!“,  říká  o  smyslu  živých  Betlémů  pater  Antonín. 

    A jak na organizaci? Zde je několik bodů, na co je potřeba myslet, když Živý Betlém připravujeme:

    1. Zodpovědná osoba ! 
    2. Tým spolupracovníků 
        a) Kontakt s městem – ozvučení!!!! podium 
        b) Kontakt se sbory ( spoluúčast  veřejnosti ) ? 
        c) Režie vlastního programu 
        d) Moderátor 
        e) Scéna – technické zázemí ( stavba jeskyně, stromky apod. ) 
        f)  Zajištění zvířat ( ohrada ) 
        g) Propagace – tisk, rozhlas, plakát,pozvánka –v rámci informací o vánočních bohoslužbách 
        h) Vlastní herci ( kostýmy ) 
    3. Určit čas i konkrétní místo ŽB 
    4. Promyslet  možnost dvou termínů provedení  a) Štědrý den ?    b) sv. Štěpán  ? 
    5. Zajištění pohoštění – pečivo, čaj (sponzoři) 
    6. Zajištění „bezpečnosti“ kulis a podia 
    7. Bude-li zapojení účastníků ve zpěvu – zpěvníček ( nejznámější koledy, přání k Vánocům i novému roku, pořad bohoslužeb, pro děti vystřihovánky, omalovánka Betlému – dostatečný počet. 
    8. Vytvořit prostředí pohody 
    9. Do jeskyně je možné postavit kulisy Marie, Josefa a Ježíše, možné nechat přes celé svátky, večer nasvítit…

    Takže přejeme všem pěknou přípravu vánočních svátků třeba zrovna i s Živým Betlémem 🙂

    Update cookies preferences