Vážený pan Ludvík Toman nám webovou poštou zaslal zajímavý balíček námětů, které by neměly zapadnout do šuplíků, ale zasloužily by si realizaci. Pokud je zde někdo podnikavý v organizátorském i režisérském i autorském duchu, nechť se s panem Tomanem kontaktuje a mohou se domluvit na nějaké spolupráci. Jedná se totiž o Franze Kafku a dům v obci Siřemi se dvěma jeleny s parohy

 

 

Pan Toman píše:
“Siřem je součást Blšan, Franz Kafka v ní strávil 8 měsíců od září 1917. Kde přesně bydlel, tak to se naprosto jistě neví, ale nějaké novinky okolo toho dává jeden tamější dohromady.
V každém případě ta jeho všechna možná bydliště byla okolo návsi – na které stojí dům se 2 jeleny na fasádě.Kafka kolem něj musel chodit každý den aspoň jedenkrát. Dokonce do toho domu docházel – o tom Kafkovy zápisky jsou. Ale o těch jelenech, kteří jsou nějak nápadní, žádný. Proč?
A to už je 1. možné téma na nějakou divadelní produkci.
V Siřemi tenkrát napsal knížku aforismů, říká se jim Siřemské, vedl tam deníky a korespondenci. Což je zase jiné možné téma na divadelní produkci. Dramatizovaný textový rozbor.
Letos je fasáda nově omítnuta, jeleni bez poškození zůstali. Ale co se ví o jelenech – o jejich mytologii, ikonografii, archetypy? Jak souvisejí se šamanstvím, dokonce od neolitických dob?
To by mohlo být třetí téma na divadelní výstupy.
Které by se vázalo s tím prvním. Přičemž všechny 3 by se mohly prolínat. V Siřemi není obchod, hospoda. Zase je v ní v tom baráku s jeleny a divadelními prostory pivovar. Vlakem se dá do Měholup navečer dojet, pěšky 6 kilometrů. Potom celá divadelní noc. Pouze pro účinkující a jejich příznivce.
Žádné čumily. Proč v noci? Poněvadž i ten Kafka psával v noci. Dokonce o jeho trablech v této věci v Siřemi jsou zápisky. To jsou teda první téze. Vím i něco víc.
Ale to vám pak zprostředkuji do případného 2. článku. Zdravím vás!”

Kontakt na pana Ludvíka Tomana je: ludvik.toman@seznam.cz
Stránky s blogem najdete: http://2kafkovijeleni.unas.cz/
Obrázky nádherných prostor domu přímo vybízející k nějaké divadelní produkci vám díky panu Tomanovi nabízíme pod článkem 🙂 

.

[Celkem: 0   Průměr: 0/5]