Přeskočit na obsah

Bratr František

Další hra z webu divadelnihry.sweb.cz. První část hry zobrazuje rozhodnutí sv. Františka pro život v chudobě. Druhou část si můžete vybrat podle potřeby: buď vánoční variantu o stavbě prvního betléma nebo Františkovu cestu k papeži. Vhodná pro všechny věkové kategorie.

Ukázka

Autor: neznámý ( přihlaste se )
Počet jednání: 2
Počet rolí: 17
Publikum: všechny věkové kategorie

FRANTIŠEK, KLÁRA, MATKA FRANTIŠKA, OTEC FRANTIŠKA, BRATR LEO, BRATR MATEO, BRATR BERNARD, BISKUP, KUPEC, VYPRAVĚČ 1., VYPRAVĚČ 2., PTÁČEK, VČELIČKA, SLUNÍČKO, DÍTĚ U JESLÍ, JOSEF, MARIE, UVADĚČ, PAPEŽ, PAVEL

PÍSNĚ:
1.Pane učiň mne
2.Františkův chvalozpěv
3.Večer nad krajem
4.Sláva na výsostech Bohu

Tato scénka má dvě varianty:
1. Vánoční – končí postavením betléma.
2. Obecná – zachycuje cestu do Říma a schválení Františkovy řehole.

VYPRAVĚČ 1
Při pohledu do lidských dějin nacházíme postavy lidí, které nám pomáhají pochopit velikost a zároveň krásu chudoby. Jednou z postav, která pochopila skrze chudobu velikost Boha a jeho díla, je i sv. František.

VYPRAVĚČ 2
Narodil se v roce 1182 v italském městě Assisi. Jeho otec byl obchodník s látkami, matka pocházela z Francie. Ve svých dvaceti letech pocítil mocnou touhu vykonat něco velikého. Stal se rytířem a spolu s kamarády odjel na křižáckou výpravu. Po čase se však vrátil nemocný.

VYPRAVĚČ 1
Když se uzdravil, změnil se zcela jeho život a těžce nesl chudobu těch, kteří tkali a barvili látky pro jeho otce. Začal vnímat krásu přírody a žasnul nad Boží láskou projevenou ve stvoření. Jednou zaslechl hlas v chatrném kostelíku sv. Damiána za městem: “Františku, oprav dům, který se rozpadá.“

VYPRAVĚČ 2
František až později pochopil, že byl povolán ne opravit kostelík, ale celou církev skrze svůj příklad a přivést ji zpět ke Kristu. V roce 1223 poprvé postavil se spolubratry v Greccii jesličky, aby pomohl ostatním více pochopit a prožít velikost Boží lásky. Tento světec umírá roku 1226.
Pojďme i my nyní prožít několik okamžiků s tímto velkým člověkem po jeho návratu z křižácké výpravy.

Melodie, František si prohlíží motýlka, včeličku, sluníčko, jde za ptáčkem a raduje se z něho, děkuje Bohu

Mohlo by se hodit

Správce projektu Ochotník.cz

greenbus logo

Správcem divadelního projektu je spolek GreenBus z.s.. Jedná se o partu skvělých lidí, kteří svou činností dávají věci do pořádku a tak dělají radost sobě i ostatním. Staň se členem a zažij to s námi také.

Nejnovější divadelní příspěvky

Starci po chmelu

Starci po chmelu Ukázka hry Stáhnout hru Blíží se chmelová sezóna a paní Hana Fracová...

Askalona

Askalona Ukázka hry Stáhnout hru „Posílám jednu rozvernou hru pro dospělé. Máme v repertoáru samé...

STRAŠIDLO CANTERVILLSKÉ

STRAŠIDLO CANTERVILLSKÉ Ukázka hry Stáhnout hru Veselý horor. Na motivy stejnojmenné povídky Oscara Wildea Ukázka Autor: Vladimír...

Veronika je drak

Veronika je drak Ukázka hry Stáhnout hru Má všechno na co si vzpomene, vždyť její...

Opět prosba

Podívejte se prosíme do svých archívů, šuplíků, složek, souborů a virtuálních úložišť a třeba tam...

Ať vám nic neunikne

Zveřejněte vaši hru

Jste tvůrčí duše a píšete vlastní scénáře a hry? Nechcete, aby se Vaše píle a snaha váleli v šuplíku? Zveřejněte ji v našem katalogu divadelních her. Spolky potom dostanou šanci Vaši hru hrát a předat tak širokému publiku Váš um.

Update cookies preferences