Přeskočit na obsah

Vondráčkova studna

Komedie v cimranovském stylu o životě ve vsi Ouběnice. Nápadně připomíná stylem divadlo Járy Cimrmana s přednáškou v první polovině představení a následnou divadelní hrou ve druhé polovině.

Ukázka

Autor: 
Štěpán Filipec, David Seifert, Vladimír Mašek, Karel Kozel
Počet jednání: 2 + přednáška
Počet rolí: 10
Publikum: studenti a dospělí

Josef Vondráček (bednář), Luděk Lapka (pomocný učitel), farář, zvoník, starosta, Bedřich Červený (hospodský), Jakub Tratil (sedlák), Jiřina Červená (dcera výčepního a studentka Večerní školy), ouběničtí štamgasti, harmonikář Čeněk, literární vědec

I. dějství

(Ouběnice L.P.1909, hostinec, u jednoho stolu sedí štamgasti, u druhého osamocen starosta, hospodský roznáší, je slyšet melodii „Hercegoviny“. Do hospody vchází učitel)

U: (vchází) Dobrý večer vespolek!

St: Á pan učitel Lapka! Vy ste tady ňák často.

U: To se nedá nic dělat, při mém povolání vám vyschne na jazyku co by dup. To byste se divil, jak se to projeví i na jakosti výkladu. Nedávno jsem na chodbě o přestávce zaslechl jednoho žáka: „Ten Lapka dnes mluvil obzvlášť suše.“(starosta se poprskaný začne utírat na poplivané tváři).

St: (sobě) Asi neseděl v první lavici.

H: (učiteli) Tak, co nás dneska čeká?

U: Tak přirozeně že pivo, to už je samozřejmé, viďte? A pak vyzkouším třeba… ty utopence. To je dobrý, ne?

H: Dneska obzvlášť.

U: Víte co, přineste mi žákovskou…chci říci -jídelní knížku.

H: Jídelní lístek, pane učiteli. Dobře, ale slibte mi, že mi tam nebudete opravovat hrubky.(učitel přikývne, hostinský mu ji podá).

U: (prohlíží si lístek, zděsí se) Ne, mně úplně buší srdce, já se na to nemůžu dívat. Odneste to!(přitáhne si lístek blíž k sobě)„Špajskarta!“ Bedřichu, to si Čech? Copak si nevzpomínáš na tu naši školu…večerní? Na všechny ty Palacký, Borovský, Komenský a čím vším sem vás tam ještě krmil, Husama, Žižkama, Smetanou-tedy Smetanama.(uklidní se) Zkus s tím něco udělat. Vždyť jinak, jak na to tak koukám, to tu nemáš tak nejhorší. „Zavináče“ za 2,- „klobása“ 3,- „utopenci“ 2,- „párky“ 2,- a „topinka“ dokonce za korunu.
(učitel zasněně praví) Bedřichu rád bych se dočkal doby, kdy tady(ukazuje na jídelní lístek) budeš mít od shora až dolů samé jedničky.
(ve dveřích se objeví sedlák zašpiněný od bláta, s hadicí v ruce)

St: Cos to dělal Kubo?

Se: Ale, pořád honím toho krtka, čučkaře…

Mohlo by se hodit

Správce projektu Ochotník.cz

greenbus logo

Správcem divadelního projektu je spolek GreenBus z.s.. Jedná se o partu skvělých lidí, kteří svou činností dávají věci do pořádku a tak dělají radost sobě i ostatním. Staň se členem a zažij to s námi také.

Nejnovější divadelní příspěvky

Starci po chmelu

Starci po chmelu Ukázka hry Stáhnout hru Blíží se chmelová sezóna a paní Hana Fracová...

Askalona

Askalona Ukázka hry Stáhnout hru „Posílám jednu rozvernou hru pro dospělé. Máme v repertoáru samé...

STRAŠIDLO CANTERVILLSKÉ

STRAŠIDLO CANTERVILLSKÉ Ukázka hry Stáhnout hru Veselý horor. Na motivy stejnojmenné povídky Oscara Wildea Ukázka Autor: Vladimír...

Veronika je drak

Veronika je drak Ukázka hry Stáhnout hru Má všechno na co si vzpomene, vždyť její...

Opět prosba

Podívejte se prosíme do svých archívů, šuplíků, složek, souborů a virtuálních úložišť a třeba tam...

Ať vám nic neunikne

Zveřejněte vaši hru

Jste tvůrčí duše a píšete vlastní scénáře a hry? Nechcete, aby se Vaše píle a snaha váleli v šuplíku? Zveřejněte ji v našem katalogu divadelních her. Spolky potom dostanou šanci Vaši hru hrát a předat tak širokému publiku Váš um.

Update cookies preferences